« Powrót do artykułów

Zakaz pracy w niedzielę – co warto wiedzieć?

Zakaz pracy w niedzielę – co warto wiedzieć?

Zakaz pracy w niedzielę jest już przesądzony. Nie dotyczy on jednak każdego pracownika i nie będzie obowiązywał w każdą niedzielę. Co warto wiedzieć na temat nowych przepisów, które mają wejść w życie na wiosnę 2018 roku?

Zakaz pracy w niedzielę jest już przesądzony. Nie dotyczy on jednak każdego pracownika i nie będzie obowiązywał w każdą niedzielę. Co warto wiedzieć na temat nowych przepisów, które mają wejść w życie na wiosnę 2018 roku?

Plany wprowadzenia zakazu pracy w niedzielę pojawiały się już od dłuższego czasu. Aktualnie w tym zakresie nie ma ograniczeń. Pracować można również w weekendy. To dla wielu pracowników szansa na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. W weekendy pracuje też wielu studentów, dlatego dla nich nie jest to zbyt dobra perspektywa.

Nowe przepisy nie wprowadzają jednak zakazu pracy w każdą niedzielę od razu. Ponadto nie dotyczą one wszystkich sklepów, ponieważ do ustawy dołączono także obszerny katalog wykluczeni.

Od kiedy zakaz pracy w niedzielę?

Sejm dokonał uchwalenia ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Ma ona wejść w życie dokładnie od 1 marca 2018 roku. To właśnie od tego momentu dwie niedziele handlowe w miesiącu, a mianowicie pierwsza i ostatnia będą wolne. Od 2019 roku handlowa będzie tylko ostatnia niedziela każdego miesiąca, a od 2020 roku wszystkie niedziele mają być wolne.

Ustawa przewiduje jednak wyjątki. Dotyczą one dwóch niedziel przed świętami Bożego Narodzenia, a także jednej niedzieli przed Wielkanocą, gdy będzie można handlować również w niedzielę.

Wobec tego w ciągu najbliższych dwóch lat będziemy jeszcze mogli dokonywać zakupów i pracować w niedziele, ale już od 2020 roku nie będzie to możliwe i docelowo wszystkie sklepy (oprócz tych, które są wymienione w ustawie) ni będą mogły pracować w niedziele.

Jakich sklepów na dotyczyć nowe prawo?

Nowe prawo uderza przede wszystkim w sklepy wielkopowierzchniowe, ale również w mniejsze sklepy, w których zatrudniani są pracownicy.

Zgodnie z przepisami handel w niedzielę będzie mógł być prowadzony między innymi na portach lotniczych, na dworcach kolejowych, w lodziarniach, piekarniach i ciastkarniach, na giełdach rolniczych, w aptekach, kwiaciarniach, sklepach z dewocjonaliami i pamiątkami, w kioskach, na stoiskach przy cmentarzach.

Będzie można również robić zakupy internetowe – pojawiły się pomysły, aby ograniczyć także handel on-line w niedziele, ale nie zostały one włączone do ograniczeń.

Warto też wspomnieć, że nadal będzie obowiązywać przepis pozwalający właścicielom sklepów na sprzedaż w niedzielę i w święta, jak miało to miejsce dotychczas.

Jakie konsekwencje może mieć ograniczenie handlu w niedzielę?

Nowe przepisy wzbudziły dużo pytań i protestów. Przede wszystkim pojawiło się pytanie dotyczące ich wpływu na polską gospodarkę. Według ekspertów ograniczanie handlu w niedzielę negatywnie wpływa także na dochody do budżetu Państwa, nie wspominając już o tym, że pracę może stracić nawet około 36 tysięcy osób zatrudnionych w handlu oraz w pośrednich branżach, na przykład ochroniarskiej.

Wobec tego ustawa ograniczająca i w konsekwencji zakazująca handlu w niedzielę będzie mogła negatywnie wpłynąć na rynek pracy oraz uszczuplić zyski dla sklepów. Z drugiej strony pozwala pracownikom handlu na uzyskanie wolnej niedzieli – nie dotyczy to jednak wszystkich pracowników, ale tylko tych, którzy pracują w sklepach, które nie znalazły się na liście wyłączeń.

« Powrót do artykułów