« Powrót do artykułów

Samochód firmowy – leasing czy wynajem?

Samochód firmowy – leasing czy wynajem?

Firma wcale nie musi kupować samochodu na własność. Znacznie korzystniejszym wyborem będzie jego wyleasingowanie albo wynajęcie. Czym różnią się te dwie metody finansowania i na jaką z nich warto się zdecydować?

Firma wcale nie musi kupować samochodu na własność. Znacznie korzystniejszym wyborem będzie jego wyleasingowanie albo wynajęcie. Czym różnią się te dwie metody finansowania i na jaką z nich warto się zdecydować?

Wydawałoby się, że najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie auta za gotówkę, ponieważ możemy mieć od razu do dyspozycji potrzebny nam pojazd. Warto jednak wskazać, że w biznesie nie zawsze takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej. Auto na własność wprawdzie nie wymaga płacenia rat, ale za to na posiadaczu ciążą wszystkie koszty związane z jego utrzymaniem. Co więcej, auto po kilku latach użytkowania może zacząć sprawiać problemy, więc konieczne będzie kupno nowego.

W przypadku leasingu oraz wynajmu sprawa prezentuje się już inaczej. Samochód wynajmujemy, więc nie jest on w naszym posiadaniu – pozostaje własnością firmy leasingowej albo wypożyczalni samochodów. Za to nie musimy ponosić kosztów takich jak wykupienie ubezpieczenia, przeglądy czy remonty. Gdy auto nam się znudzi lub po prostu stanie się stare, możemy wziąć w leasing lub wynająć następne. To takie proste!

Najem długoterminowy

Długoterminowe wynajęcie samochodu to coraz większa konkurencja dla leasingu. W tym przypadku samochód wynajmujemy w wypożyczalni, podpisując umowę na określony czas, na przykład na kilka miesięcy, a nawet na kilka lat.

Przy wybieraniu oferty warto zwrócić uwagę, czy wypożyczalnia stosuje określone limity związane z przejechanymi kilometrami. Gdy przekroczymy limit, wtedy będziemy musieli dodatkowo zapłacić za każdy przejechany kilometr.

W porównaniu do leasingu w przypadku najmu na ogół nie mamy możliwości wykupienia pojazdu za część jego ceny po zakończeniu umowy. Nie jest to jednak regułą, ponieważ niektóre wypożyczalnie także dają swoim klientom taką właśnie możliwość.

Rozliczenia przy najmie także są dla firmy korzystne. Możemy stosować kilometrówkę, Możliwe jest wtedy odliczenie 50% podatku VAT związanego z użytkowaniem pojazdu. Można odliczyć 100%, gdy pojazd został zgłoszony w Urzędzie Skarbowym jako firmowy na druku VAT-26. Konieczne jest też spełnienie dodatkowych wymogów. Najem można też księgować analogicznie do leasingu operacyjnego.

Leasing operacyjny

W przypadku leasingu operacyjnego także otrzymujemy pojazd do dyspozycji, ale w porównaniu do wynajmu możemy go wykupić za określoną cenę. W przypadku leasingu konieczne będzie również samodzielne wykupienie ubezpieczenia i ponoszenie innych kosztów związanych z eksploatacją pojazdu.

Leasing operacyjny również pozwala na łatwe rozliczanie i wliczanie kosztów w firmę, dlatego pod tym względem jest podobny do wynajmu. Rozliczenia pozwalają na uzyskanie mniejszych kosztów działalności. Warto też wskazać, że wymagania w stosunku do leasingobiorców są mniejsze niż w przypadku kredytobiorców.

Zatem zarówno leasing, jak i wynajem mają swoje zalety i wady. Jeśli przedsiębiorca chce zapłacić jak najmniej za użytkowanie pojazdu, powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na wynajem – gdy dokonamy obliczeń, najczęściej okaże się, że to właśnie ta opcja jest dla nas tańsza. Ponadto, wynajem jest łatwiej dostępny!

« Powrót do artykułów