« Powrót do artykułów

Limit na koncie firmowym: jak z niego korzystać?

Limit na koncie firmowym: jak z niego korzystać?

Prowadzenie działalności gospodarczej oznacza, że przedsiębiorca musi mieć pod ręką zawsze odpowiednią ilość pieniędzy. Bez nich mógłby szybko utracić płynność finansową. Nie muszą być to jednak pieniądze oszczędzone i trzymane na koncie. Alternatywnym roz...

Prowadzenie działalności gospodarczej oznacza, że przedsiębiorca musi mieć pod ręką zawsze odpowiednią ilość pieniędzy. Bez nich mógłby szybko utracić płynność finansową. Nie muszą być to jednak pieniądze oszczędzone i trzymane na koncie. Alternatywnym rozwiązaniem jest limit na koncie firmowym. Co to jest i jak możemy z niego korzystać?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z mniejszą czy z większą firmą, zawsze może zdarzyć się sytuacja, gdy będzie ona potrzebować dodatkowej gotówki. Może być ona przeznaczona między innymi na pokrycie opłat urzędowych, nowy towar, inwestycje. Gdy nie dysponujemy odpowiednią sumą, wtedy rozwiązaniem jest pożyczka. Możemy jednak wziąć pożyczkę nie tylko w jej standardowej formie – można także wybrać limit na koncie firmowym.

Czym jest firmowy limit kredytowy?

Limit odnawialny czy limit kredytowy jest dość często wybieranym przez firmy sposobem na pozyskanie dodatkowych środków. Jest to limit związany nieodłącznie z firmowym rachunkiem i pozwala on na wykonanie na koncie debetu, czyli zejście poniżej 0 złotych.

Wobec tego wtedy, gdy firma będzie potrzebowała dodatkowych pieniędzy, może po prostu zrobić debet na koncie do określonego limitu. W przypadku zwykłych kont bankowych wykonanie debetu nie jest możliwe.

Zalety limitu kredytowego:

- odnawialność – wielokrotne wykorzystanie przyznanego limitu

- zwiększenie płynności finansowej firmy

- jasne i przejrzyste opłaty tylko za wykorzystany limit

Ile wynosi limit kredytowy dla firmy?

Limit kredytowy dla firmy dotyczy określonej kwoty i jest ona wyznaczana indywidualnie. W związku z tym mniejsze firmy mają mniejsze limity kredytowe, większe, które osiągają wyższe zyski, mogą liczyć na większy limit.

Warto przy tym wskazać, że o limit kredytowy najczęściej można starać się po kilku miesiącach od założenia konta firmowego w banku. Z czasem limit kredytowy może też wzrosnąć, gdy firma będzie miała lepsze dochody.

Na czym polega korzystanie z limitu kredytowego?

Limit kredytowy jest najczęściej udzielany na 12 miesięcy. Po tym czasie może odnowić się samodzielnie. Jest jednak kilka warunków. Gdy klient regularnie spłaca zobowiązanie i nie przekracza limitu, wtedy bez problemu może otrzymać przedłużenie oferty. W przeciwnym przypadku bank może się z niej wycofać.

Zaletą limitu kredytowego na koncie bankowym jest fakt, że musimy korzystać z przyznanych nam pieniędzy i wtedy nie płacimy za to ani grosza. Gdy jednak będziemy musieli uzyskać dodatkowe pieniądze, po prostu płacimy nimi z konta przelewem albo wypłacamy je z bankomatu.

Po wypłaceniu większej ilości pieniędzy niż mamy na koncie dochodzi do powstania debetu. Debet ten może maksymalnie wynosić tyle, ile wynosi limit. Nie możemy jednak mieć debetu tego rodzaju na koncie przez długi czas. Okresem rozliczeniowym jest miesiąc, dlatego wpływy na konto muszą wtedy pokryć wysokość debetu, aby na koncie znów znalazły się środki dodatnie – powyżej 0 złotych.

Odsetki naliczane są tylko od wykorzystanego limitu i za ten okres, w którym z niego korzystamy. Dzięki temu taka pożyczka nie jest bardzo droga.

« Powrót do artykułów