« Powrót do artykułów

Karta kredytowa dla przedsiębiorcy. Wsparcie finansowe

Karta kredytowa dla przedsiębiorcy. Wsparcie finansowe

Twoja firma potrzebuje dodatkowej gotówki? W takim przypadku możesz wziąć pożyczkę, ale również możesz zwrócić się do banku o wydanie karty kredytowej. Kiedy warto z niej skorzystać i z jakimi kosztami musimy się liczyć?

Twoja firma potrzebuje dodatkowej gotówki? W takim przypadku możesz wziąć pożyczkę, ale również możesz zwrócić się do banku o wydanie karty kredytowej. Kiedy warto z niej skorzystać i z jakimi kosztami musimy się liczyć?

Karta kredytowa jest szybkim i wygodnym sposobem na wsparcie finansowe – pozwala uzyskanie krótkoterminowej pożyczki w niskiej cenie, ale pod pewnymi warunkami. Oczywiście, karty kredytowe dla firm mają zarówno woje zalety, jak i wady.

Jest bardzo dobrą alternatywą dla pożyczek i kredytów i pozwala na łatwe podreperowanie budżetu firmy z krótkotrwałymi problemami z płynnością finansową. Na spłatę długu na karcie mamy od około 47 do 61 dni w zależności od banku. Gdy uregulujemy należność w tym właśnie terminie, pożyczka będzie całkowicie darmowa.

Karta kredytowa dla biznesu – kto może z niej skorzystać?

Do wydania karty kredytowej, podobnie jak w przypadku kredytu czy pożyczki, muszą być spełnione określone warunki. Obecnie jednak praktycznie każda firma, która nie stoi na skraju bankructwa, może otrzymać kartę.

Naturalnie, limit kredytowy na karcie jest już zależny od zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. W przypadku nowych firm, firm, które zarabiają mniej czy też mają niestabilną sytuację finansową, kwota będzie niższa. Limity najczęściej wynoszą od około 1 000 do nawet 100 000 złotych.

Warto również wskazać, że przeszkodą w uzyskaniu karty kredytowej mogą być dawne długi, które zostały zapisane w bazach dłużników, na przykład Krajowym Rejestrze Długów (KRD) czy Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Jakie są koszty związane z używaniem karty kredytowej?

Wydanie karty kredytowej przez bank najczęściej jest bezpłatne. Opłata za korzystanie pobierana jest zwykle raz na rok i często można jej uniknąć, gdy spełnimy określone wymagania. Najczęściej to wykonanie transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę. Jednak niektóre banki nie dają klientom takiej możliwości i pobierają opłaty, które mogą wynosić nawet 150 złotych rocznie.

Z karty kredytowej warto korzystać przede wszystkim do płacenia w sklepach za zakupy firmowe – możemy płacić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w tych internetowych. Transakcje bezgotówkowe są darmowe. Inaczej jednak sprawa prezentuje się w przypadku wypłaty gotówki z banku – tutaj pobierana jest już prowizja wynosząca od kilku do kilkunastu złotych.

Przelewy z rachunku karty kredytowej także mogą być związane z określonymi prowizjami. Warto też pamiętać o tym, że takie operacje nie zawsze są możliwe do wykonania, więc zapłacenie kontrahentowi przez przelew pieniędzy z karty może nie się nie powieść.

Warto też wspomnieć o oprocentowaniu kredytu na karcie kredytowej. Jak wspomnieliśmy, gdy zadłużenie zostanie spłacone w terminie, wtedy bank nie pobiera żadnych dodatkowych opłat. W przeciwnym przypadku nalicza się odsetki, które najczęściej wynoszą około 10%.

Podsumowując, karta kredytowa jest bardzo pomocna, ale nie jest obowiązkowa. Może być zbędnym wydatkiem lub dużym obciążeniem, warto więc przeliczyć, czy taka usługa nam się opłaca.

« Powrót do artykułów